Сесилия Пейн
Жената, открила от какво е направена Вселената, не е получила дори паметна плоча. Умира през 1979 година и в нейните некролози във вестниците не се споменава най-голямото ѝ откритие.
Всеки гимназист знае, че Исак Нютон е открил гравитацията, Чарлз Дарвин човешката еволюция, Алберт Айнщайн - относителността на времето. Но когато става дума за състава на нашата Вселена, учебниците просто казват, че най-разпространеният атом във Вселената е водородът. И никой никога не се е чудил откъде знаем този факт.
----
Джеръми Ноулс разказва така :”О, ще ви разкажа за СЕСИЛИЯ ПЕЙН. Майка й отказва да харчи пари за образованието ѝ в колеж защото е жена, а по онова време жените си стоят главно в къщи и гледат децата. Безкрайно ученолюбива и завладяна от науката, тя успява да спечели стипендия за Кеймбридж и завършва пълния цикъл на обучението си, но Кеймбридж не ѝ дава диплома, защото е жена! Тази спънка по пътя на науката не я обезкуражава и тя предприема пътуване до Съединените щати и започва работа в Харвард.
Сесилия Пейн била първият човек, спечелил докторска степен по астрономия от Колежа Радклиф, а дисертацията й Ото Щрауве нарича „най-брилянтната докторска степен“ по астрономия писана някога.
Сесилия Пейн не само открива от какво е направена Вселената, но и от какво е направено Слънцето. Астрономът Хенри Норис Ръсел прави заключението, че съставът на Слънцето е различен от този на Земята, но забележете - 4 години по-късно от нея, като преди това я съветва никъде да не публикува откритието си…
Сесилия Пейн е причината да знаем почти всичко за променливите звезди (звезди, чиято яркост, гледана от Земята, варира). Буквално всяко друго изследване на променливи звезди се основава на нейната работа.
Сесилия Пейн е първата жена, повишена в редовен професор от Харвард, и тя променя академичната история в катедра астрономия, с което вдъхновява цели поколения жени да се заемат с наука.
Сесилия Пейн е достойна за пример и делото й трябва да се познава.
10.05.1900 г. - 7.12.1979 г.
Няма коментари:
Публикуване на коментар